Gdańsk przez trzy dni, 24-26 maja 2013 r., będzie świętować dodanie do herbu miasta złotej korony do dwóch krzyży. W ramach obchodzenia rocznicy uszlachetnienia herbu, przewidziano niecodzienne wydarzenia artystyczne, kulturalne i sportowe.

 

Święto Miasta to coroczne uroczystości organizowane z okazji rocznicy uszlachetnienia herbu gdańskiego, któremu król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk, 25 maja 1457 r. nadał swym przywilejem złotą koronę do istniejących dwóch krzyży. Fakt ten miał swoją genezę w wydarzeniach roku 1454, które dały początek wojnie 13-letniej Polski z Zakonem Krzyżackim. W maju 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk przybył do Gdańska, aby odebrać hołd od mieszkańców i dać wyraz swej wdzięczności za ogromne zasługi gdańszczan w wojnie z Krzyżakami. Miasto uzyskało wówczas dwa wielkie przywileje, które na kilka stuleci zapewniły mu rozwój i bogactwo.
 
W ramach świętowania rocznicy uszlachetnienia herbu Gdańska przewidziano niecodzienne wydarzenia artystyczne, kulturalne i sportowe. Tradycyjnie, święto potrwa trzy dni, od piątku 24 do niedzieli 26 maja.
 
Szczegółowy harmonogram wydarzeń na stronie Miasta Gdańsk

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.