- Otwieramy kino! – cieszy się Grzegorz Cwaliński, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i rekreacji w Cieplewie.  – Weszliśmy do projektu Kino za Rogiem i jako jedyna placówka kulturalna w Polsce Północnej będziemy mieć kino z prawdziwego zdarzenia!

OKSiR wygrał grant z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na zakup projektora i wizualizację kina.

Kino za Rogiem
„Sieć Kino za Rogiem odwołuje się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, do pomysłu na kino dla przyjaciół, tanie w obsłudze i utrzymaniu, ale spełniające wysokie standardy techniczne. Skupia małe kina i sale multimedialne tworzone w ramach istniejącej infrastruktury publicznej i prywatnej, takiej jak szkoły i ośrodki edukacyjne, ośrodki sportowe, biblioteki czy kawiarnie.Kina sieci KzR , które zachowując praktycznie najważniejsze zalety komercyjnych kin sieciowych, a więc wysoką jakość obrazu i dźwięku, nie mają ich ograniczeń w postaci narzuconego z góry repertuaru, braku dostępności wielu tytułów i krótkiego czasu kinowej eksploatacji, po której film schodzi z ekranu bezpowrotnie” – czytamy na FB projektu.

Wielkie otwarcie
Projekt przewiduje sale 20,40 i 60-osobowe. W OKSIR powstanie kino dla 60 widzów (sala teatralno – kinowa OKSiR mieści 80 osób, jednak z tej „nadwyżki” nie będzie można korzystać).

Projekt realizuje obecnie kilkanaście obiektów.  Głównie w Warszawie. W Polsce Północnej OKSiR jest pierwszą taką placówką i dlatego  otwarcie kina, które przewidziano na 28 lutego, odbędzie się z prawdziwą pompą. Przyjadą ogólnopolskie media, szefowie studiów filmowych i osobowości telewizyjne. Niedawno w Cieplewie kręcono spot reklamowy projektu. Gra w nim również  znany z serialu „Ranczo” Paweł Królikowski.

Plakat dla kina w OKSiR stworzy Andrzej Pągowski, uznany grafik, autor około tysiąca plakatów zapowiadających filmy, sztuki i miedzynarodowe festiwale.

Bilet za 5 zł
Do OKISR przyjechał już profesjonalny projektor. Jakość dźwięku i obrazu będzie taka sama jak w dużych kinach sieciowych.
W maju i w kwietniu obejrzymy m.in.: „O północy w Paryżu”, „Jestem Bogiem” czy zrekonstruowany cyfrowo „Rejs”. Dla dzieci będą bajki (w tym zrekonstruowane bajki z dawnych lat) , a dla młodzieży szkolnej adaptacje wybitnych dzieł polskiej literatury.
To prawdziwa gratka, tym bardziej, że bilet do kina będzie kosztował 5 zł. Projekcje filmów będą miały miejsce we wtorki i czwartki, a bajek dla dzieci – w niedziele.

Kto raz do OKSiR przyjdzie…
- Budowa ośrodka kultury była ogromnym wysiłkiem finansowym dla gminy (inwestycja pochłonęła ok. 6 mln zł – red.). Jednak dziś Rada Gminy może sobie pogratulować odważnej decyzji – mówi wójt Magdalena Kołodziejczak. – W Cieplewie dzieją się niesamowite rzeczy. Głównie dzięki temu, że pracują tu wspaniali ludzie, którzy angażują w kulturę dzieci, młodzież i dorosłych. Mimo że nasza gmina jest terytorialnie bardzo rozległa i z tego powodu nie każdy ma blisko do gminnego ośrodka kultury, naprawdę warto tu przyjechać. Drodzy Państwo, jak raz tu przyjedziecie, na pewno wrócicie na kolejne seanse kinowe, spektakle teatralne czy liczne zajęcia kulturalne i rekreacyjne.

źródło Gmina Pruszcz Gdański

Odwiedza nas 81 gości oraz 0 użytkowników.